11 grudnia 2021

Jak będą wygladaly spadki nowych zakażeń covidowych 4 fali?

Tak 'z ręką na sercu' to powinienem napisać, przyjrzyjmy się jak wyglądają spadki w województwach, które kulminacje nowych zakażeń mają już za sobą. W obecnej fali pandemia przechodzi przez województwa falami zróżnicowanymi w czasie, to efekt wielu czynników w tym braku jednolitych obostrzeń w całym kraju, to zrozumiałe

Zawsze jak tu piszę 'nowe zakażenia' to definiuję je jako średnią siedmiodniową ilości nowych zakażeń przeliczonych na 100 tys, mieszkańców danego regionu.  

Ewidentnych weteranów po przejściach przez maksima nowych zakażeń mamy trzech są to województwa (w nawiasie podaję datę kulminacji) Podlaskie (10 listopada), Lubelskie (11 listopada) i Mazowieckie (24 listopada).

To teraz ustalmy że dzień maksimum zakażeń to dzień 0 i liczmy dla kolejnych dni poziom zakażeń jako procentową wartość naszego maksimum, otrzymujemy śliczny wykres.      


Od razu odpowiadam na pytania. Widoczne zawirowania Dla Podlasia i Lubelszczyzny w pierwszym tygodniu spadów to efekt święta 11 listopada, każdy dzień wolny w środku tygodnia zaburza statystyki. 

Uwzględniając 'efekt 11 listopada' możemy przyjąć, że spadki przebiegają podobnie w 3 województwach. Zejście z maksymalnego poziomu nowych zakażeń do 50% trwa średnio 4 tygodnie.

To jak będzie w Płocku?

W Płocku i Powiecie Płockim szczyt zakażeń mieliśmy 27 listopada zatem 25 grudnia w pierwszy dzień Świąt poziom zakażeń powinien spaść o połowę.

O ile Powiat zachowuje się dosyć statystycznie to Płock niepokojąco ociąga się z tempem spadków ale poczekajmy jeszcze kilka dni z biciem na alarm. Trzy tygodnie przerwy w nauczaniu stacjonarnym powinny wydatnie pomóc spadkowi poziomu pandemii i może okazać się że kolejne województwa przemodelują zjazdy z górki.

Gdybym miał dane, które posiada Ministerstwo Zdrowia mógłbym pokusić się o prognozę zajętości łóżek covidowych i respiratorów, a tak mogę się oddać innym ciekawym zajęciom np. przebywaniu w lesie.

Więcej info na znajdziecie państwo na sites.google.com/site/odliczanie33/cv19      

 


10 grudnia 2021

Pandemiczne nic nie robienie czyli zgonów ci u nas będzie dostatek.

Fabryka zgonów - tak można będzie nazwać działania rządu w temacie pandemii. 

Poniższy wykres dla Płocka doskonale ilustruje jak obostrzenia wpływają na szybki spadek ilości nowych zakażonych. Po lewej trzecia fala i gwałtowny spadek ilości zakażonych po wprowadzeniu obostrzeń. Po prawej obecna fala czwarta i wydłużone utrzymywanie się zakażeń na najwyższych poziomach.


Ilość chorych w czasie fali to pole po linią wskazującą ilość nowych zakażonych. Zatem o ilości chorych. a w efekcie zgonów decyduje nie tylko wysokość fali czyli intensywność pandemii, ale także rozpiętość czasowa, w uproszeniu intensywność mnożymy razy czas.

Niestety pandemiczne nic nie robienie powoduje nie tylko wzrost intensywności, wysokości na wykresie, ale także zdecydowanie wydłuża falę pandemiczną. Parametr czasu jest tu kluczowy.

 

Poniżej jeszcze jeden doskonały przykład ilustrujący jak działa rządowa fabryka zgonów covidowych a w efekcie i nadmiarowych. Proszę przyjrzeć się jak działania rządów, Austrii, Czech i Słowacji lub ich niedostatek wpływają na wielkość pandemii. 
 

  
 
 
 
 
    

09 grudnia 2021

500+ zgonów covidowych w Płocku i Powiecie.

9 grudnia 2021 sumaryczny licznik zgonów covidowych dla Płocka i Powiatu Płockiego przeskoczył z poziomu 499 na 503.

Nie było moim wyborem śledzenie sumy danych dla dwóch powiatów, to zaszłość już historyczna, do 23 listopada 2020 płocki SANEPID publikował dane wspólne, stąd w tabelkach mam te dane. Potem pamiętamy dzięki maturzyście z Torunia Michałowi Rogalskiemu, który skrupulatnie zbierał wraz z zespołem i publikował dane, okazało się, że dane z powiatów, województw i ogólnopolskie rozjeżdżają się. Wybuchła afera zmieniono prezesa GIS i Ministra Zdrowia. Michał został wyróżniony specjalną nagrodą przez ówczesnego Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.

Na liczbie 503 nie kończy się matematyka pandemiczna. Do tego trzeba dołożyć zgodnie z ogólnopolską normą drugie tyle zgonów nadmiarowych, co pokazuje, że przekroczyliśmy w Płocku i Powiecie już 1000 zgonów pandemicznych.

Ile to jest tysiąc ludzi? To tyle mniej więcej ilu zatrudnia Płocki Levis. Młodym ludziom zobrazuję, że Małachowianka i Jagiellonka mają po około 800 uczniów wg danych samorządowych, czyli trzebaby dodać jeszcze jeden rocznik, żeby był tysiąc. 

Na szczęście Płock z Powiatem nie są liderami w liczbie zgonów covidowych, mamy ich 220 na 100 tys. mieszkańców, Polska ma ich 227, przoduje województwo Lubelskie z 298 zgonami, a najmniej 189 ma Dolnośląskie. Trzeba dodać, że sytuacja jest dynamiczna, 4 fala dopiero rozpędza się ze zgonami z różną prędkością w różnych województwach.  

 

Zgony covidowe w Płocku i powiecie. Czarna krzywa to zgony narastająco od początku pandemii, skala na lewej osi. Czerwone słupki to zgony w danym dniu, skala na prawej osi.


Więcej zestawień znajdziesz w sites.google.com/site/odliczanie33/cv19/płock


Susza w Płocku 2015-2022 (aktualzacja)

30 marca 2023. Aktualizacja posta z 2021 roku   Wszystkie wykorzystane tutaj źródła danych, arkusze, wykresy wymieniłem i podlinkowałem w zm...