09 października 2021

Alumni, ostatni zgasi światło w AD 2036?

 

Link do arkusza z danymi 

Z postu dowiesz się, że: 

  • od 1987 roku ubywa studentów w seminariach duchownych w tempie 119 na rok,

  • jeśli tempo utrzyma się, to ostatni seminarzysta zgasi światło w 2036 roku,

  • w przyszłości Polaków mogą spowiadać księża z Afryki. 


Wierzący w cyfry niewierny Tomasz.

Rozpoczynam nowy cykl, nie będę pisał o 'śmierci Boga' i innych nieuchwytnych wynurzeniach ludzkiego umysłu. Spróbuję popatrzeć na cyfry, poukładać je w ciągi w tabelkach lub na wykresach, komentować nie lubię, pozostawię to czytaczom.    

 

Trochę rozczarowany jestem. Przejrzałem tomy statystyk kościelnych. Nie ma w nich wielu danych, które pokazywałyby długotrwałe trendy lub ich brak. Raczej szerokie spojrzenie bilansowe na kościół w wybranym punkcie  czasu, żadnego długookresowego rachunku. Dochodzę do wniosku, że liczba alumnów będzie twardą daną o kościele, tak jak zgony nadmiarowe o pandemii. To całkiem ciekawy wskaźnik szybko ukazuje dynamikę zmian. Oczywiście rzeczywistość nie zna super twardych danych, wszystkie osadzone są w kontekście i uwarunkowaniach.

 

Alumni czyli studenci seminariów duchownych. 

W statystykach zazwyczaj dzieleni są na dwie kategorie diecezjalnych i zakonnych. Opieram się tylko na danych z oficjalnych statystyk, które dziwnie niekiedy rozmijają się z tymi medialnymi. Poniżej na wykresie dane, które udało mi się do tej pory zebrać. Oczywiście będę szperał dalej.  


 

Teraz oszacuję tempo trendu spadkowego dla alumnów diecezjalnych, bo nie mam wiarygodnych danych za ostatnie kilka lat dla zakonnych. 'Górkę' mieliśmy w 1987 roku 5 859 alumnów, ostatnia dana z 2019 roku podaje 1 726 alumnów. Teraz poprosimy grzecznie arkusz google o wyliczenie trendu liniowego.

 

Arkusz szybko policzył, że do roku 1987 alumnów ubywa w tempie 119 rocznie i ostatni zgasi światło w AD 2036. Trend spadkowy w ostatnich latach przyspiesza. 

 

Qué vendrá?

Czy za 30 lat będą nas spowiadać Polaków księża z Afryki? Czas pokaże.

Rozpoczynam cykl, w którym będę szukał kilkudziesięcioletnich trendów w zmianach mentalnych, światopoglądowych społeczeństwa. Będę też pokazywał terytorialne zróżnicowanie społeczeństwa w Polsce. Warunek dane muszą być dobrze udokumentowane, o co nie tak łatwo.

 

Słowniczek:

Alumn

Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia AD 2020 

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.


07 października 2021

Dokąd na rower, tak by było najmniej covidu?

W trosce o moje podopieczne / podopiecznych zdecydowanie rowerujemy w ten weekend w Gostynińsko-Wocławskim P.K.

Kolorami i cyframi zaznaczona intensywność zakażeń w powiecie, a dokładnie ilość zakażeń / 100 tys. mieszkańców z 4 tygodni, stan na 6 października 2021
 


06 października 2021

Zgony & zakażenia covidowe wg powiatów. 2021-10-06

 

Zgony covidowe z 4 tygodni w przeliczeniu na 100 000 ludności.

 

Tabelka z liderami 


Zakażenia covidowe z 4 tygodni w przeliczeniu na 100 000 ludności.

Tabela z liderami zakażeń.
 


Miałem zbadać korelację pomiędzy zgonami i szczepieniami w powiatach, ale rządowy plik z danymi szczepień w powiatach zawiera bzdury. Dane rządowe wg gmin i powiatów rozmijają się niedorzecznie, niektóre powiaty mają ponad 100% wyszczepialność inne po kilkanaście %! Zatem trzeba uzbroić się w cierpliwość i samemu sobie dane zagregować.

 

Słowniczek:





05 października 2021

Płock samotną wyspą suszy?

 

Dowiesz się, że:

  • Podczas gdy w Płocku w latach 2015-2020 opady deszczu spadły średnio o 21%, to w sąsiednich miastach wzrosły średnio o 6%. 

  • Trend wyliczony w oparciu o dane 70 letnie wskazuje że w Płocku opady maleją o 83 mm na 100 lat, podczas gdy w sąsiednich miastach wzrastają średnio o 97 mm na 100 lat. 

  • Zobaczysz suszę na mapach opracowanych na podstawie danych satelitarnych. 

 

Dane ze stacji meteorologicznych IMiGW

Na wstępie już zwyczajowo napiszę, że umysł planował inny temat a serce skłoniło się ku suszy. Ciekawość zadawała pytanie "a co u sąsiadów?". No to odnalazłem sąsiadów według kryterium: jak najbliżej Płocka i z danymi od 1951 roku. Wrzuciłem towarzystwo do jednej tabelki i z wielka rozkoszą przystąpiłem do krojenia tortu w różnych przekrojach.

Tabela z opadami rocznymi dla wybranych 5 stacji meteo, do tego dane z Płocka i średnia z 5 stacji. 

Tabela 1

 

Najpierw rzut oka na suszę 2015-2020. I już tutaj szach & mat. W podanym okresie opady w Płocku były mniejsze o 21% od średniej opadów z lat 1951-2020. W każdej z pozostałych stacji były wyższe średnio o 6%. Wierzyć się nie chce.  

Tabela 2


 

Ochłońmy chwilkę i zobrazujmy opady w postaci słupków dla poszczególnych miast kolejno latami. Błękitny Płock po prawej, kolory dobierał google, zawsze najniższy, niewyrośnięty i mizerny taki.

Wykres 1


 

Jeśli komuś zlewają się słupki to zlepiłem 5 stacji w jeden uśredniony słupek i możemy porównywać raz jeszcze.

Wykres 2

 

Tutaj też pozlepiałem słupki z wszystkich 5 lat dla każdej stacji osobno

Wykres 3

 

To teraz policzyłem wartość rocznego opadu jako część średniego rocznego opadu z okresu 1951-2020. Krótko mówiąc w liczniku bieżący rok w mianowniku średnia wieloletnia. Oczywiście średnia liczyłem dla każdego miasta z osobna. Można powiedzieć, że to 'względna' średnia.

Tabela 3

 

Tabela przelana na wykres. Dobitnie widać błękitni zawsze na dole.

Wykres 4

 

I tu znowu ta sama sztuczka uśredniłem 5 stacji i porównałem do Płocka. Jasnobeżowy pasek to wyraźny i policzalny deficyt opadów. 

Wykres 5
 


A co z trendem wieloletnim liczonym z okresu 1951-2020? Od razu powiem liczyłem osobno dla każdego miasta i dla wszystkich stacji oprócz Płocka trend jest wzrostowy. Dla oszczędności czasu czytelnika na poniższym wykresie mamy zestawione uśrednione roczne opady z 5 stacji i Płock.  

Wykres 6

 

Równanie prawdę ci powie. Uśredniony trend dla 5 stacji ukazuje wzrost średniorocznego opadu o 97,1 mm w ciągu 100 lat. W tym samym czasie trend pokazuje spadek opadów o 83,4 mm w Płocku.

Trend dla poszczególnych miast jest podany w pierwszym wierszu Tabeli 1. Trend jest podany dla 1 roku czyli dla 100 lat mnożymy liczbę przez 100. 

 

Standaryzowany wskaźnik opadów. 

Zapomnijmy o danych ze stacji pomiarowych, zresetujmy pamięć. Zobaczmy jak opisana naszymi cyframi sytuacja wygląda okiem profesjonalnych serwisów. Pukamy do esusza.pl i wybieramy SWO-12 zawsze dla ostatniego dnia roku.

Teraz ćwiczenie. Na podstawie poniższych zobrazowań SWO-12 porównaj opady dla 6 miast Olsztyna, Warszawy, Skierniewic, Łodzi, Płocka i Torunia, dla każdego roku z osobna. Zapisz to wszystko i powróć do Wykresu 1, aby porównać opisy wykonane na podstawie SWO-12 z danymi stacji pomiarowych IMiGW.    

 
Interpretacja wyników SPI wg skali:
  • -2,00  i poniżej  – ekstremalna susza
  • -1,99  do -1,50   – silna susza
  • -1,49  do -1,00   – umiarkowana susza
  • -0,99  do   0,99  – warunki przeciętne (normalne)
  •  1,00  do   1,49   – umiarkowanie wilgotno
  •  1,50  do  1,99    – bardzo mokro
  •  2,00   i więcej    – ekstremalnie mokro  

 
2015
 

2016

 

2017


2018


2019


2020

Ja wykonałem ćwiczenie skwapliwie. Rzeczywiście wskaźniki na mapach mają odzwierciedlenie w słupkach. Bardzo rozwijajcie ćwiczenie pobudza wyobraźnię i pomaga zrozumieć co się dzieje w deszczowej przestrzeni wokół Płocka.  

 


Qué vendrá?

Jeśli ktoś mnie zapyta a płocką anomalię suszy to tylko powiem, że ją widzę i nic więcej. Jakie są jej przyczyny, czy to przypadkowa kilkuletnia konfiguracja opadów, czy już na dłużej zagości? Nie wiem.   


03 października 2021

Zgony covidowe a wyszczepialność. 2021-10-02.

Kontynuujemy cykl, czyli monitorujemy wyszczepialność i zgony na poziomie województw.

Tabela z wyszczepialnością na 30 września 2021 i zgonami covidowymi na 2 paździrnika 2021.

 

 

Przerzucamy tabelę do wykresu a konkretnie zgony z 28 dni i wyszczepialność i prosimy grzecznie arkusz google o poprowadzenie trendu liniowego.


 

Mapka z % całkowitych wyszczepień na 30 września


 

Mapka z ilością zgonów covidowych na 1 milion mieszkańców w ciągu 4 tygodni, stan ma 2 października 2021.  


 


Susza w Płocku 2015-2022 (aktualzacja)

30 marca 2023. Aktualizacja posta z 2021 roku   Wszystkie wykorzystane tutaj źródła danych, arkusze, wykresy wymieniłem i podlinkowałem w zm...