15 września 2021

Ułatwienia dla czytających.

  • Jeśli w poście pojawią się liczby, to na samym początku podaję link do arkusza źródłowego z wyliczeniami. W zasadzie to przeglądając arkusz nie trzeba już czytać opisu na blogu.
  • Wszystkie wykresy, arkusze, tabele zamieszczam jako foty, które z racji małego rozmiaru są mało czytelne. Dlatego należy kliknąć w link do źródła lub w fotę by ją powiększyć. Link jest wartościowszy, bo ukazuje dane zaktualizowane i ogólnie źródło jest śliczne & estetyczne.
  • Blog jest pisany tak by był zarazem instrukcją dla tych, którzy zechcą robić podobne analizy, dajmy na to dla swojej miejscowości.
  • Zaciekawionym podaję kontakt przez facebook lub trinle33@gmail.com .
  • Prawie wszystko począwszy od arkuszy do samego bloga oparte jest o samoobsługową, darmową i bezproblemowa technologię google, także czasami jest coś za coś.  
  • Wszystkie wpisy są ometkowane, zwymiarowane w celu łatwiejszego wyszukiwania i poruszania się po blogu, co uwidoczni się w miarę przybywających wpisów.
  • Pamiętaj, pomimo ponurych wniosków z analiz, uśmiech przede wszystkim.

Płock po nawałnicach w lipcu 2021

 

 

14 września 2021

Jaki jest obecny 'rok temperaturowy' w Płocku: ciepły, zimny, a może normalny? Średnia temperatura dobowa. (cz.1)

Link do omawianego arkusza

W dzisiejszym odcinku dowiesz się: skąd pobierać dobowe dane pogodowe, że: skrajności są medialne ale nie pokazują obiektywnego obrazu, trzeba liczyć średnie, anomalie nie gryzą dają się oswoić i że mamy dosyć ciepły rok. 

Mówimy o bieżącym roku, który zaczął się 1 stycznia 2021 i skończy się 31 grudnia 2021. To ważne ustalić dokładnie o czym mowa, bo może ktoś mieć na myśli ostatnie 365 dni i też to będzie rok.

Temperatura rzecz względna i tajemnicza, trudno ją pojąć, no ale do rzeczy, spróbujmy odpowiedzieć na tytułowe pytanie.

Jesteśmy w tym szczęśliwym położeniu, że w Płocku-Trzepowie usytuowane jest obserwatorium, stacja meteo IMGW, która mierzy, zlicza i wysyła co godzinę paczkę pomiarów. Temperatur mierzy wiele rodzajów myślę, że najlepiej wziąć pod lupę średniodobową, żadna inna nie do tak obiektywnego obrazu. Ludzie pasjonują się maksami minimami, ale to tylko jeden punkt w ciągu dnia i bazowanie na nim może być zwodnicze. Dokładnie nie wiem jak IMGW liczy średnią, może sumuje pomiary godzinowe i wyciąga średnią, a może robi to z większą lub mniejszą częstotliwością?

Mamy to szczęście , że człowiek prowadzący blog meteomodel.pl systematyzuje i udostępnia wiele danych, które IMGW zebrał od 1951 roku. Jeśli miałbym porównywać to jest to równie zacna , ale o wiele większa robotą jaką robił Michał Rogalski raportując sytuację covidową w Polsce. I tak na początek przyjrzymy się  raportowi, z którego zasilimy nasze dane o Płocku.

Fragment raportu do pobrania z bloga meteomodel.pl        

Raport dzień po dniu w 27 kolumnach opisuje nam pogodę. Dzisiaj zajmiemy się temperaturą średnią dobową czyli dwóm kolumnom z literką 't'. Temperaturę średnią dobową już mniej więcej intuicyjnie i matematycznie rozumiemy, a co kryje sie pod słowem Anomalie? Anomalie to najprościej różnice lub odchylenia od stanu przyjętego za średni, przeciętny, normalny. 

Jeśli przyjrzymy się opisowi raportu to szybko wyczytamy, że w naszym przypadku porównujemy dane do średniej z okresu 1951-2016. Czytamy z pierwszego wiersza z danymi, że 16-tego sierpnia, średnia dobowa temperatura wynosiła 21.9 C, zaś anomalia tej temperatury wynosi 4,1 C. Oznacza to dokładnie, że procesor wyliczył średnią dobowych temperatur ze wszystkich 16-tych sierpni od 1951 do 1916 roku, porównał z 21.9 C i okazuje się że jest ona wyższa o 4.1 C od tej wyliczonej średniej. 

Anomaliami będziemy posługiwać się bardzo często. Ważne jest wiedzieć do jakiego okresu nas anomalia porównuje. To anomalie często będą nam mówiły obiektywnie jak jest, ciepło, zimno, czy może gdzieś po środku. Bardzo często wszystkie pojęcia kiedyś przyjęte z obcych języków ciut nas wprowadzają w błąd. Anomalia kojarzy się z czymś odmiennym, innym, ciut niepokoi, a to tylko zwykłe odchylenie od normy.

Inny procesor wykonał nam pieczołowicie wykres, na którym widzimy na żółto narysowaną średnią temperaturę dobową z lat 1951-2016 dla każdego dnia w roku, na zielono jest narysowana temperatura dobowa dla każdego dnia w 2021 roku. Zatem obiektywnie przyjmujemy, że gdy jesteśmy powyżej żółtej linii to jest ciepło, poniżej jest zimno.

Temperatura dobowa dla Płocka   


Skoro znamy anomalię dla każdego dnia, to możemy policzyć średnią dla dowolnego okresu. Zatem 14 września średnia wszystkich dobowych anomalii 2021 roku wynosi +0.5 C w porównaniu ze średnią z lat 1951-2016. Mamy zatem ciepły rok.

Wartość naszej żółtej linii czyli średniej okresu bazowego, referencyjnego, odniesienia, itp. wyliczyłem z danych. Temperatura odjąć jej anomalia i otrzymujemy średnią.

 

To teraz do średniej temperatury dobowej dołożymy temperaturę minimalną i maksymalną. Przy takiej ilości detali lepiej będzie oglądać wykres w arkuszu kalkulacyjnym, staram się zawsze podać link, jeśli zapomnę proszę pisać.

Temperatury: średnia. maksymalna i minimalna dla Płocka w 2021.      


 

W następnym odcinku spojrzymy na anomalie temperatury w rónżych ujęciach i okresach, raczej krótkich, w dalszych odcinkach spróbujemy wyłowić trendy zmiany klimatu.

Nie pracowałem jeszcze nad formą i wyglądem bloga, sukcesywnie będę go rzeźbił. 

        
   

Susza w Płocku 2015-2022 (aktualzacja)

30 marca 2023. Aktualizacja posta z 2021 roku   Wszystkie wykorzystane tutaj źródła danych, arkusze, wykresy wymieniłem i podlinkowałem w zm...